Geleceğin İş Gücü: OTOMASYON

Üretimlerini sektöründe inovatif bakış açısıyla gerçekleştiren Mercan Kimya; uzun yıllardır dijitalin ve yeniliğin avantajlarını kullanarak kendi prosesine has otomasyon sistemlerine yatırımlar yapmaktadır.

2015 yılında başlayan üretim sistemlerinin otomasyon süreci, her yıl düzenli olarak yapılan performans artırma projeleri ile devam etmektedir. Otomasyon sistemlerinin katkısıyla, birim zamanda yapılan üretim miktarları artarken, enerji ve insan gücü daha verimli kullanılmaktadır. Üretim otomasyon sistemleriyle, değer verdiğimiz kaynaklarımızdan insan gücü en verimli şekilde kullanılmakta. Aynı zamanda iş kazalarının önüne geçerek ekip arkadaşlarımızın daha mutlu ve sağlıklı bir ortamda verimli çalışmasına olanak sağlanmaktadır.

Otomasyon sistemi, iş ölçümlerinin daha hassas şekilde yapılmasına olanak sağladığından, maliyet düşürme ve performans artırma projelerinde önemli veri kaynağı oluşturmakta ve sürekli iyileştirme politikamıza hizmet etmektedir. Aynı zamanda ihracat ve iç pazara tedarik etmiş olduğumuz ürünlerimizin üretim süreçleri boyunca izlenebilirliğini de sağlamakta olup güvenilir ve sürdürülebilir kalitede üretim yapmamıza olanak sağlamaktadır.

 

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

İş dünyası yakın geçmişe kadar üretim süreçlerinde otomasyon ve robotizasyon üzerine çalışırken, günümüzde tüm yönetim süreçlerinde bunun büyük oranda başarıldığı biliniyor.

Mercan Kimya; İnsan Kaynakları, Satış, Finans, Muhasebe, Kalite & AR-GE, Tedarik Zinciri, Üretim vb. tüm yönetim süreçlerinde, katma değeri düşük işlerin dijital otomasyon ve robotizasyon sistemlerine yaptırılması konusunda ciddi çaba sarf etmekte ve yatırım yapmaktadır.

Bunun sonucu olarak katma değeri yüksek işlerin değerli insan kaynakları tarafından yapılması ve verimliliğin en üst seviyeye çıkarılmasını kendisine amaç edinmiştir.

ERP Sistemleri ile yetinmenin mümkün olmadığı günümüzde, ileri dijital teknolojileri kullanmak sürdürülebilir başarı için vazgeçilmez bir gelecek vizyondur. Bu alanda Mercan Kimya hem dış kaynaklardan yararlanmakta hem de ekiplerinin bu doğrultuda çalışmalarını, projeler yapmalarını teşvik ederek yatırımlar yaparak yakın geleceğe bugünden hazırlanmaktadır. 

Ekonomik, kültürel ve teknolojik gelişmelerin son derece hızlı ilerlediği günümüzde, yakın/orta vadede birçok mesleğin ortadan kalkacağını artık hepimiz net bir şekilde görebiliyoruz. İş dünyası açısından bunun yönetim süreçlerine etkisini şimdiden görerek çözümler üretmek Mercan Kimya’nın uzak olmayan bir gelecek vizyonudur.

Sonuç olarak Mercan Kimya; ileri dijital sistemleri kullanarak, Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) çalışmalarında öne çıkarak bu konuda da lider firmalardan biri olacaktır.

 

A3 İle Problem Çözme Teknikleri ve KAİZEN

Mercan Kimya için Sürekli İyileştirme (Kaizen) başarının en önemli temellerinden biri ve anahtarıdır. Bu amaçla seçtiği A3 ile Problem Çözme Teknikleri ve Kaizen Metodu için insan kaynaklarına verdiği eğitimler ve oluşturduğu Projeci Mercan kültürü günümüzde ve gelecekte hep var olmaya devam edecektir.

2019 yılında 9 departman ve 25 iyileştirme projesi tamamlayarak başladığı yolculuk, 2020 yılında tamamlanan 43 proje ile sonuçlanmıştır. 2021 yılında ise 48 iyileştirme projesini tamamlayarak yolculuğuna devam edecektir.